آیا تا به حال این سوال برای شما پیش آمده است چرا افراد از شرایط یکسان نتایج متفاوتی را تجربه می کنند.

گاهی حتی افرادی را می بینید که در یک خانواده بزرگ شده اند یعنی در یک شرایط یکسان رشد کرده اند .آموزش های یکسانی دیده اند ،والدین یکسانی داشتند یک محیط یکسان را تجربه کرده اند اما یکی موفق و دیگری ناموفق ، یکی ثروتمند و دیگری فقیر

یا مثلا” یک کلاس درس در دانشگاه را در نظر بگیرید . دانشجویان زیادی سر کلاس حاضرند همه آموزش های یکسانی می بینند ،استاد یک مطلب را برای همه آموزش می دهد اما در پایان ترم نتیجه ی امتحانات هم نمره 20 دارد هم مردودی .

سؤالی که پیش می آید چرا همه این افراد نتایج یکسانی از آموزش های یکسان نمی گیرند؟

زیرا همه افراد به یک اندازه موضوع را نمی پذیرند  باور نمی کنند و به نتیجه ایمان ندارند.

همه افراد به یک اندازه متعهد به موفق شدن نیستند.

وقتی کاری را انجام می دهید بکوشید آنرابه بهترین شیوه انجام دهید .

بطور مثال : در مقام پدر یا مادر بهترین پدر یا مادر باشید.در نقش باغبان ،” درحد توانتان بهترین کار را ارایه بدهید.”

از خود سوال کنید بدنبال چه هستیدو چرا این کار را انجام می دهید ؟

چقدر ناخوشایند است که وقتی کاری را انجام میدهیم با این قصد باشد که کاری کرده باشیم.

برای روشن شدن این مطلب بیایید تربیت فرزندانمان را از این دیدگاه بررسی کنیم.

به نظرشما بهترین روش تربیتی چیست؟مسلما” هیج پاسخ درست یا نادرستی در این زمینه وجود ندارد ، زیرا هر کس از دیدگاه خود آن را ارزیابی میکند.

از نظر شما بهترین والدین چه خصوصیاتی دارند؟  .شماهم دوست دارید از این خصوصیات بهرمند شوید؟

بطور قطع پاسخ شما مثبت است این دلیل برای هر کاری که قصد انجام آن را دارید درست است.این انتظارات کاملأ دست یافتنی است.زیرا تمام آنچه لازم برای تحقق این هدف است را در اختیار دارید.

نکته جالب این است که  که وقتی کسی بر کار ما نظارت ندارد تا چه اندازه به خود سخت می گیریم و از کاه کوه می سازیم .در واقع تنها پس از فریب خود مان در می یابیم که هیچ دلیلی برای انجام این کار نیست

نکته مهم در مورد تعیین معیارها و الگوهای شخصی آن است که هیچکس دیگری نمی تواند در مورد شما قضاوت کند .هیچ کسی نمی تواند در کارهایتان از شما انتقاد یا عیب جویی کند . و به شما توصیه کند چه خوب است و چه بد . چون در نهایت شما کاری را انجام میدهید که خودتان می خواهید به نظر شما این  رهایی بخش وامیدوار کننده نیست؟

بطورمثال: دیدگاهتان بعنوان بهترین پدر و مادرمی تواند به این سادگی باشد” همیشه برای کمک در دسترسشان خواهم بود ” کافی است در طول روز چند بار به آنان بگویید دوستشان دارید و مطمئن شوید لباسشان تمیز است به همین سادگی است .به هر حال دیدگاه شما این است که همیشه در هر موقعیتی برای کمک به فرزندانتان آمادگی دارید . همین و بس . اگر در تربیت فرزندانتان موفق نشدید تنها به این دلیل است که برای یاری رساندن به آنها آماده نبودید . و برای هر کس ممکن این مسیله پیش بیاید مهم این است که از ابتدا قصد کنید بهترین کاری که میتوانید را انجام دهید.

پس از اینکه معیارها و الگوهای شخصی خود را انتخاب کردید تنها کاری که باید بکنید این است که هر از چندگاهی عملکردتان را بر حسب معیارهایتان ارزیابی کنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید